Як вирішити ситуацію, коли ви не виплачуєте кредит, і скільки років банк може стягувати борг – це тема, яку розглядаємо на нашому сайті.
Коли потрібна термінова операція, втратили роботу або несподівані обставини українці нерідко звертаються до банків чи мікрофінансових установ за кредитами. Розмір позики та умови її повернення можуть значно відрізнятися. УНІАН висвітлить, яким чином вплине війна на сплату кредиту та як захистити себе у цьому контексті.
Що буде, якщо взагалі не платити кредит під час війни
У березні 2022 року Верховна Рада України затвердила Закон України 2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у період воєнного стану”. Згідно з цим законом, особи, які зверталися до банків за кредитами, отримали два спеціальних привілеї:
- не нараховуватимуть штрафи за прострочені кредити
- процентна ставка на суму позики залишиться незмінною
Ці зміни діятимуть упродовж воєнного стану та ще 30 днів після його завершення. Однак важливо зауважити, що відсоток, визначений у вашому договорі з банком, залишатиметься активним. Це означає, що він продовжить нараховуватися, і борг надалі буде зростати.
Протягом цього періоду кредитори не матимуть права вживати заходів до вас за невиплату кредиту. Однак після завершення конфлікту вам доведеться врегулювати свій борг.
Як списати кредит під час війни – нюанси процедури
Закон України 7441-1 надає можливість громадянам списати борги перед банками, якщо їх майно зазнало знищення або пошкоджень через військові дії. Але для цього важливо врахувати кілька ключових умов:
- На 23.02.2022 року не повинно бути заборгованостей за кредитом.
- Позичка повинна бути взята на придбання або відновлення ушкодженого майна.
- Куплена квартира не повинна перевищувати 140 квадратних метрів, а будинок – 250 квадратних метрів.
- Пошкоджене житло або автомобіль мали бути єдиним місцем проживання постраждалої особи.
Для скасування боргу потрібно надати банку всі документи, які підтверджують відповідність цим критеріям. Якщо банк приймає позитивне рішення, позичальник може отримати компенсацію від держави.
Важливо зауважити, що ці правила застосовуються лише до нерухомого та рухомого майна і не включають борги за кредитними картками.
Скільки діє кредит, якщо його не платити – точні терміни
Позовна давність у сфері кредитування представляє період, коли учасники цивільних відносин можуть подати позов до суду. Це право на захист інтересів як для позичальника, так і для банку.
Законодавством України встановлено термін позовної давності – це 3 роки, після закінчення якого кредитор втрачає право вимагати повернення боргу. Цей термін, як правило, співпадає з терміном дії кредитної карти. Проте, банки можуть встановлювати власні терміни. Наприклад, Приватбанк від 2019 року встановив свій термін позовної давності – 50 років.
У своїх спробах самостійно вирішити питання з банками, українці часто допускають ряд помилок:
- Внесення платежів після закінчення терміну позовної давності, який становить три роки.
- Звертання до банку з проханням про реструктуризацію боргу.
- Визнання своєї заборгованості офіційно.
Такі дії часто обумовлені недостатнім розумінням правових аспектів або під впливом дій колекторів. Щоб уникнути помилок, уникнути погіршення ситуації та захистити свої права за допомогою законних методів, краще звернутися за консультацією до адвоката та уважно вивчити умови договору, який ви підписуєте.
Якщо у Вас виникли проблеми з кредиторами, ми залюбки допоможемо. Отримайте безкоштовну консультацію адвоката прямо зараз.