Військовий стан: кредити можна НЕ платити?

Юридичні послуги та консультація адвоката по кредитних спорах, сімейних справах, банкрутство

Ще у березні Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Але питань – чимало.

Головне з Закону:
▪️ на час дії воєнного стану та в 30денний строк після дня його припинення або скасування споживач не буде нести відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов’язань за споживчим кредитом;
▫️ у разі допущення такого прострочення споживач звільняється, зокрема, від обов’язку сплати кредитодавцю неустойки (штрафу, пені) та інших платежів, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором;
▪️ забороняється у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит збільшення процентної ставки за користування кредитом.

Та чи все так просто?

Нові правила НЕ передбачають скасування відсотків за користування кредитними коштами. Таке нарахування є правомірним з боку кредитора.

Кредитні канікули – це ВІДТЕРМІНУВАННЯ сплати боргу, а не його прощення.
Кредитні канікули – це ПРАВО кредитора, а не його зобов’язання.

Зверніть увагу, що положення, про які говорили вище, НЕ застосовуються, якщо у кредитному договорі визначено змінювану процентну ставку ❌ У такому разі банк самостійно з визначеною у кредитному договорі періодичністю має право збільшувати та зобов’язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором.

ВИСНОВОК

Законодавцем на час дії воєнного стану фактично запроваджено скасування санкцій за невиконання основного зобов’язання, а не скасування виконання зобов’язань за кредитними договорами як таких. Тобто на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування фінансові установи не мають права застосовувати до позичальників штрафні санкції за несвоєчасне внесення відповідних коштів та, відповідно, стягувати ці суми.

Натомість кредитні канікули – це відтермінування виконання основного зобов’язання за кредитним договором, які віднесені до виключної компетенції банків. Крім того, важливо пам’ятати, що законодавством не передбачено скасування нарахування відсотків за користування кредитними коштами. З огляду на це списання коштів з рахунків позичальників для погашення кредитів не свідчить про порушення фінансовими установами приписів законодавства – такі дії цілком правомірні.

Тож, не хочете/не можете – не платіть, однак про кредит все ж не забувайте, бо повернути кошти все одно доведеться!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *