23.03.2021р. наказом Мінюсту України були внесені зміни до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів, затвердженого наказом Мінюсту України від 16.04.2019р. №1203/5 (далі – Порядок).
Раніше Порядок передбачав арешт коштів лише на підставі виконавчого провадження про стягнення АЛІМЕНТІВ.
Тепер Порядок передбачає можливість автоматизованого арешту коштів на рахунках у банках БУДЬ-ЯКИХ боржників.
Ці зміни вступили в силу з 06 квітня 2021 року.
Цим Порядком чітко визначили порядок взаємодії державних або приватних виконавців та банків, за яким:
– Виконавець створює вимогу на отримання інформації стосовно наявності та стану рахунків боржника. Підписує кваліфікованим електронним підписом (КЕП) і такі вимоги одразу стають обов’язкові для банків.
– Інформаційні системи банків (далі – ІСБ) один раз на годину протягом робочого часу виконують запит щодо наявності вимог для їх виконання.
– Не пізніше ніж за 1 (одну) годину робочого часу після отримання вимоги в ІСБ має надати виконавцю інформацію щодо наявності та стану рахунків боржника.
– За отриманою інформацією виконавець виносить постанову про арешт коштів та накладає на неї КЕП і такі постанови одразу стають обов’язковими до виконання ІСБ.
– ІСБ один раз на годину протягом робочого часу виконують запит щодо наявності постанови виконавця про арешт коштів для її виконання. – тобто, арешт може бути накладений на рахунки у банках 8 разів на день.
– Про результат виконання постанови про арешт коштів та наявність/відсутність коштів на рахунку боржника для її виконання в ІСБ НЕГАЙНО інформує виконавця.
– Арешт з рахунків знімається у такому ж порядку.
З 06 квітня 2021р. виконавець має право вимагати, а БАНКИ ЗОБОВ‘ЯЗАНІ виконати вимоги виконавця щодо інформування про рахунки, залишки коштів на них, накладення арешту і списання коштів.
Всі ці дії можуть бути виконані в рамках 1-2 робочих днів (від виявлення рахунків до списання з них коштів).